
Udstiller · Lokomotivværkstedet 2026
Maria Holm Pedersen
Mine Værker er kendetegnet af kontraster, stemninger og et levende penselsprog, der skaber nærvær i portrætterne. Som selvlært kunstner har jeg udviklet en personlig stil, hvor både råhed, poesi og attitude kan få plads.
Jeg er bosat i Skagen og arbejder med moderne portrætter, hvor menneskets udtryk, energi og indre fortælling er omdrejningspunktet.
Når jeg maler, søger jeg ikke blot at gengive et ansigt - jeg vil indfange en sjæl, en stemning og et livsspor. Derfor bevæger jeg mig mellem flere måder at arbejde på: Nogle gange kombinerer jeg det præcise med mere abstrakte elementer, hvor lagene får lov at mødes og skabe et intuitivt udtryk. Andre gange vælger jeg udelukkende det præcise, når motivets klarhed, styrke eller budskab kræver det. Det er altid intentionen bag værket, der bestemmer udtryksformen.
Jeg har tidligere blandt andet deltaget på den censurerede udstilling på Dronninglund kunstcenter, kunst i Hasseris og påskeudstillingen på Brønderslev Gymnasium og jeg glæder mig helt vildt til at deltage på Kunst for alle for første gang.
Kontakt
Følg eller skriv direkte
- Websitehttps://www.mariaholmpedersen.com/
- Instagram@holm-p-art
- Facebook@holm-p-art
- EmailKunstner@holmp-art.com
- Telefon29214664
- AtelierLønningen 13, 9990 Skagen
Udvalgte værker
Tryk på et værk for at se det i fuld størrelse.
Hvor finder du Maria
- StandB44 · Lokomotivværkstedet
- Dato2.–4. okt 2026
- ByKøbenhavn
Annette Balsgaard
Stand B45·
