
Udstiller · Lokomotivværkstedet 2026
Oscar Juul-Sørensen
Oscar Juul-Sørensen er bosat og arbejder i Wedding, Berlin.
Han blev uddannet fra Fine Arts Department på Det Kongelige Kunstakademi i Den Haag, NL i 2018, hvor hans arbejde strækkede sig over diverse medier såsom, installations- og videokunst til performance og maleri, men har siden fordybet sig mere i sine 2D værker i oliemaling på lærred.
Oscar søger efter at udstille kontrasterne i hverdagen, det hykleriske og absurde stillet op mod det mondæne og trivielle, der bryder mod hinanden som farverige bølger.
Maleriet er hans primære motor og billedsproget bliver sat på spidset med referencer fra film, popkultur og dagligdagsscenarier. En satirisk tristhed, der langsomt hælder mod de hysteriske eller groteske scener i livet og skaber en anderledes og ujævn balance i hans visuelle landskab, der kan tolkes både positivt og negativt alt efter beskuerens følelser og egen position i verden.
Oscar udstillede i 2022 på Nasjonalmuseet i Oslo, NO og har siden haft omtale og shows i Holland, Tyskland, Luxemburg m.m. og er i gang med at sætte sin fod i døren på den danske scene.
Kontakt
Følg eller skriv direkte
- Websitehttps://nobodyputsbabyinthecorner.com/
- Instagram@oscarjuulsorensen
- Emailoscarjuulsorensen@gmail.com
- Telefon+4915164800224
- AtelierI WOULD DIE FOR ANYTHING, Kühnemannstr 21, 14057 Berlin, DE
Udvalgte værker
Tryk på et værk for at se det i fuld størrelse.
Hvor finder du Oscar
- StandB4 · Lokomotivværkstedet
- Dato2.–4. okt 2026
- ByKøbenhavn
Henrik Bus
Stand B5
