København / Aarhus
 

Surland & Vesterager One Foot in Reality Gallery

Surland & Vesterager arbejder i Ingenmandsland, idet de leger med spændet mellem virkelighed og fantasi: Hvor langt kan de gå hvor folk visuelt accepter deres ”illusioner”? Hvor meget kan fotoet bearbejdes før det ikke er et fotografi mere? Det er vigtigt for dem at værket er et foto og at det maleriske slutter hvor fantasien begynder. Det er ikke digitalt skabte værker. Det, du egentlig ikke kan fotografere, den optiske illusion, som de kan male frem og manipulere med, er det virkelig interessante for dem som kunstnere.

Deres værker ligger et sted mellem foto og maleri. Det er fotografier, men parret bruger teknikker, de har hentet fra maleriets verden, til at skabe deres færdige værker. Det er de klassiske discipliner, som komposition, lys og farvelægning, der fylder i deres arbejde, hvor detaljerne kommer fra fotografiet, mens stemningen og det endelige udtryk, kommer fra en form for digitalt maleri oven på fotografiet.

Den amerikanske pionerfotograf Ansel Adams sagde ”You don´t take a photograph, you make it” og det passer perfekt på det pionerarbejde, Jacob Surland og Karen Vesterager laver i disse år i Danmark. I Fine Art Photography er de nemlig First Movers indenfor deres felt, som kan kaldes maleriske fotografier.