| |
Majid Hoseini |
Standnr.: B56 |
Jeg er født i Teheran, og bor nu i Danmark. Er en selvlært maler. Jeg erhvervede en grad i økonomi i Teheran og studerede kunst i Næstved.
Jeg har udviklet min egen kunstneriske stil — Tæppe maleri — jeg laver også kuglepen tegninger på avisside og lærred.
Jeg modtog en guld æresmedalje fra "World Peace Organization" som anerkendelse for at have skabt en ny kunstnerisk stil og for mine socialt realistiske malerier/tegninger.
Jeg blev udvalgt som Bedste Kunstner på Modern Art Exhibition, Art Hillerød, i Danmark i både 2024 og 2025. Jeg modtog også Påfuglprisen for Videnskab og Kunst fra Irans ambassadør i Danmark i 2019.
Jeg modtog KuBa-prisen for Årets Kunstner to gange — i 2020 og i 2025.
Min interesse for visuel kunst startede i barndommen og intensiverede under krigen. Gennem mine malerier forsøger jeg at formidle mine følelser.
Mine malerier er mest figurative, og ansigter er centrale symboler i mit arbejde. Jeg fokuserer især på øjnene, fordi jeg mener, at følelser overføres gennem dem. Gennem illustrationer og malerier udtrykker jeg indre tanker og følelser trukket fra mine erfaringer og dagligdag. Når jeg sidder foran lærredet, reflekterer de billeder, jeg skaber, enten det, der er sket, eller det, jeg forestiller mig, kan ske i fremtiden. Disse billeder er udtryk for menneskelige følelser som håb, frygt, vrede, glæde, sorg, angst og nogle gange visioner ud over virkeligheden.
Jeg har deltaget i mange solo- og gruppeudstillinger i forskellige lande bl.a Spanien, Sverige, Italien, Japan, Iran og utallige gange i Danmark.
|